Amor et Sol Vitae

Chovateľská stanica registrovaná v FCI

     Pudel veľký je nesmierne všestranný pes - usilovný pracant, nadšený športovec, vnímavý spoločník... Okrem vzhľadu zaujme okolie najmä svojou pohyblivosťou, inteligenciou, priateľskou a veselou povahou. Toto všetko chcem ukazovať a pestovať vo svojom chovateľskom pôsobení. Zdravie, typické správanie a anatomické črty plemena sú pre mňa základným vodítkom. Socializáciu šteniat pokladám za kľúčovú, keďže som presvedčená, že naozaj šťastný pes môže byť iba ten, ktorý je vnútorne vyrovnaný, sebavedomý a odvážny.     

     Volám sa Magdaléna Kažimírová a žijem na východe Slovenska. Mojim prvým psom v detstve bola nečistokrvná sučka trpasličieho pudla Ajda, vďaka ktorej som si uvedomila, že pes bude už navždy súčasťou môjho života. Po ukončení štúdia kynológie na UVL som si domov priniesla sučku dobermana - Dibu (Paola Paolina Morgantina) so zámerom zriadiť chovateľskú stanicu. Diba však mala slabý imunitný systém, a tak som sa rozhodla ju neuchovniť. Po jej náhlej smrti v nedožitých šiestich rokoch som zlomená dlhšie váhala, čo ďalej...

     Rozhodnutie padlo v roku 2017, keď sa stala súčasťou môjho života BONA (C.I.B. Blanche di Zucchero) - sučka veľkého pudla červeno-plavej farby. Vďaka jej všestrannosti a obrovskému nadšeniu pre akékoľvek aktivity, je náš život veľmi pestrý... od výletov, turistiky, cez agility, coursing, až k výstavám. To ma utvrdilo, že sa chcem venovať aj chovu a skúsiť posunúť vlatníctvo psa na ďalšiu úroveň.

     Po jej uchovnení som v roku 2020 požiadala o chránený názov chovateľskej stanice Amor et Sol Vitae, čo znamená Láska a slnko života. Nasledujúci rok nám však nevyšlo krytie, z ktorého som si chcela nechať sučku. To nás neplánovane, až priam osudovo priviedlo k malej čertici menom TILIA (Gottie Banzette) - sučka veľkého pudla strieborného, ktorá je extrémne veselou súčasťou našej svorky od leta 2021. 

     Na druhý pokus o krytie som našla pre Bonu vhodnejšieho psa z Varšavy, čo 4. decembra 2021 potvrdilo narodenie troch absolútne úžasných kučeravých šteniatok - Askia, Aela (Sansa) a Aksal (Charlie). Chov je síce náročný na čas, spánok aj financie, no veľmi ma to s drobcami bavilo a bolo fantastické byť ich sprievodkyňou a učiteľkou pri prvom objavovaní sveta. Preto som sa rozhodla v lete 2023 krytie opakovať, čo 17. septembra prinieslo prvému vrhu šesť fantastických súrodencov - Baoma, Bria, Baela (Arwen), Bonica (Ruby), Badeon a Bisa (Vesna). Milujem ich exteriér a skvelé povahy. 

     Šteniatka od nás odchádzajú  zvyknuté nielen na ľudí, deti, iné psy a zvieratá, ale aj manipuláciu a s ňou spojenú starostlivosť o srsť, pazúriky, či zúbky, chôdzu na vôdzke, jazdu autom, hlasné zvuky aj ruch ulice, či nákupných centier...

    Verím, že úprimnou snahou a poctivou prácou sa nám podarí pokračovať touto cestou, na ktorú sme úspešne vykročili.